تصاویر

قلعه دختر میانه
کوهستان بزغوش
کوهستان بزغوش

پل دختر میانه

جمهوری اسلامی ایران - آذربایجان شرقی - میانه - مطالب
پل دختر میانه    
نشانی بنا : 20 کیلومتری میانه بطرف زنجان

تاریخچه و مشخصات بنا :
در بین راه زنجان میانه، جائی که رودخانه قزل اوزن به دامنه شرقی قافلانکوه می رسد، پل محکم و زیبائی احداث شده که به پل دختر معروف است. تاریخ بنای اولیه پل معلوم نیست و بخشی از کتیبه ای که حاکی از تاریخ بنای اولیه و بانی آن بوده، از بین رفته است. عده ای از باستانشناسان پایه های پل را متعلق به عهد ساسانی یا قبل از آن می دانند. باتوجه به معماری پل و ویژگیهای آن می توان تاریخ ساختمان اصلی آن را متعلق به قرن هشتم هجری دانست. طبق مفاد کتیبه مرمری که به سرقت رفته است این پل در سال 933 هجری توسط شاه بیگم بنت محمد بیگ موصللو تعمیر گردیده است.

پل مزبور بوسیله آغامحمدخان قاجارتعمیر شد. لیکن در سال 1313 هجری طاق آن شکسته و تخریب شده و در همان سال توسط اداره کل باستانشناسی با کمک اداره فرهنگ میانه و اداره راه مرمت گردید. در روز 25 آذر 1325 قوای دموکرات هنگام عقب نشینی از برابر نیروهای دولتی برای جلوگیری از پیشرفت ارتش ایران طاق چشمه وسط را با دینامیت منفجر کردند که فعلا به همان صورت باقی است. مرمت پایه های پل که به هنگام انفجار با دینامیت به شدت آسیب دیده و شکافهای طولی و عرضی فراوانی در آن ایجاد شده بود در سال 1376 آغاز و در آبانماه سال 1377 باتمام رسید و در حال حاضر شرایط فیزیکی پل بترتیبی است که نگرانی از آسیب جدی آتی آن کاملا از بین رفته است.
پل دختر دارای سه چشمه بزرگ و پایه های سنگی عریضی است که دهانه وسطی نسبت به دهانه های طرفین بزرگتر و دارای طاقی بلندتر است. به همین سبب گذرگاه پل از وسط دارای شیب ملایم به دو طرف کناره پل است.

آب برهای طرفین چشمه وسط به شکل مثلث و از سنگ ساخته شده و در بالای آن طاقنماهای کم عمقی به چشم می خورد که دهلیزها در میان آن جای گرفته اند. بر روی پایه وسطی پل کتیبه ای آجری به شکل مربع به ضلع 2 متر به خط نسخ موجود است که قسمتی از خطوط آن محو شده و از بین رفته است و در سمت چپ کتیبه ای دیگر از سنگ مرمر حاکی از بازسازی پل بوده است که از بین رفته است.
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سیر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.