تصاویر

پارچهٔ قلمکار، صنایع‌دستی و سوغاتی، قم
امام زاده جعفر؛ قم
امام زاده جعفر؛ قم
چهل اختران
امامزاده جمال الدین (معروف به شاه جمال) - قم
زیارتگاه خضر نبی-قم
مقابر یا آرامگاههای باغ گنبدسبز ، قم
مقابر باغ گنبد سبز
زیارتگاه خضر نبی-قم
زیارتگاه خضر نبی-قم
امامزاده علی بن جعفر - قم
خانه امام خمینی
ضریح امامزاده شاه حمزه
شاه حمزه (ع)
مدرسه غیاثیه ( پامنار)
مدرسه جهانگیر خان
مدرسه فیضیه
پشت بام تیمچه بازار قم

مسجد اعظم

جمهوری اسلامی ایران - قم - قم - مطالب

مسجد اعظممسجد اعظم

مسجد اعظم قم در کنار آستانه حضرت معصومه (س) و در سمت غرب آن قرار دارد. این مسجد به سعی و اهتمام حضرت آیت الله العظمی  بروجردی ( ره) توسط  استاد "  حسین بن محمد معمار" معروف به " لرزاده " بنا شد و کلنگ اول آن در روز یازدهم ذیقعده سال 1373 هـ . ق ( مصادف با روز میلاد حضرت علی بن موسی الرضا) به دست توانای آن عالم ربانی زده شد . مرقد آیت الله بروجردی درهمین مکان قرار دارد.

این مسجد که به دلیل عظمت و بزرگی ، مسجد اعظم نام گرفته ازجمله مساجد سه ایوانی است. این مسجد عظیم مشتمل بر یک مقصوره وسیع ، گنبد مرتفع ، ایوان معظم ، دو گوشوار، چهل ستون ، کتابخانه جامع و سایر بیوتات است . دربنای این مسجد تلفیقی از سبک قدیم با اسلوب ساختمانی جدید به کار رفته و مقصوره  و گنبد و گلدسته ها به سبک باستانی و سبک کنونی ، ولی چهل ستون ها با نقشه روز بنا شده است:

مقصوره این مسجد که از نظر وسعت و زینت درعالم اسلام کم نظیر و حتی بی نظیر است، تمامی آراسته به کاشی کاری معرق بالای ازاره مرمری است.

معمارمسجد برای استحکام گنبد ، استخوان بندی و اسکلت آن را با مفتول به پاداشت و در سربند مفاصل آن با اکسیژن جوشکاری به عمل آورد و سپس از هرطرف ، این اسکلت فلزی را با آجر پوشاند. به این ترتیب طرفین آن از داخل و خارج ، جداری به قطر چهارده آجر، هر طرف هفت ردیف با ملاتی که متشکل از سیمان، آهک و ماسه بود، پوشیده شد. ازاین رو عمر این مسجد را تا هزار سال پیش بینی نموده اند.

قاعده گنبد از خارج و داخل چهار ضلعی متساوی به دهانه 19 و ارتفاع 24 متر با تزیینات متنوع مرمری  و کاشی کاری است که در چهارگوشه آن نیم طاقی بالا آورده شده و صورت مربع را با نقشه یزدی سازی به شکل فلکه ای در آورده اند و نیز پاطاق پوشش عرقچینی آن را بالا برده اند .

در ضلع جنوبی این مقصوره محرابی مجلل و پنج ترکی وجود دارد که دهانه آن سه وارتفاع آن پنج متر است . این محراب با ازاره مرمری و بدنه وجرزهای کاشی کاری معرق تزیین شده است . پوشش مقرنس خوش قطاری در سه ردیف از کاشی های شفاف خوش رنگ و لعابی است که در سینه آن ترنجی نمودار و در میانه به خط ثلث طلایی کلمه مبارک " الله " خوانده می شود. گنبد و بقیه اجزای مسجد نیز مملو از هنر معماری و تزیینات فراوان است . شبستانِ گنبددارِ مسجد که سراسر مزین به کاشی های  معرق است ، در ضلع جنوبی صحن قرار دارد و از طریق مسیرهای جانبی به دو شبستان ستون دار شرق وغرب مرتبط است.

مجموعه مسجد اعظم از سمت شرق با مسجد بالاسر و صحن عتیق حرم حضرت معصومه (س) و از غرب به خیابان ساحلی رودخانه و از جنوب به خیابان موزه مرتبط است.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سیر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.